Månadssummering februari 2025

Februari blev en bra läsmånad även om finalen inte blev som jag tänkt. Jag la mitt fokus på att blogga och fixa med mina bloggar istället för att läsa ut de påbörjade böckerna. Men jag har ju lovat mig själv att inte stressa så även om en del av mig hellre hade velat ha Lolita och The Pagan Lord bland februaris utlästa titlar så blev det inte så. Jag har pausat Lolita i flera veckor för att läsa annat och vi skulle ju inte diskutera andra delen förrän i början av mars men vips så var vi där snart! Så det blir lite fokus på den nu under kommande dagar.

I januari fick jag inte till någon ”en fackbok per månad” så därför valde jag att ändå lägga merparten av min lästid nu under lovet på just Därför är jag inte feminist. En anledning till att det inte blivit så mycket läst den senaste tiden är också att jag satsade på att avsluta Bön för Tjernobyl och den var tungläst och det tog tid för mig att läsa ut den.

Jag fick ändra lite i min planering då vi dels bytte Don Quijote mot Iliaden, dels kom inte Feng Yongxus förmåga att gråta ut på Storytel än så jag flyttade fram läsningen av den. Jag slängde också in Av skuggor märkt som en extra läsning eftersom jag inte visste om jag läst den då jag inte hade skrivit någon recension. Men en planering är ingen planering om den inte också har utrymme för ändringar!

Förutom läsning har jag gymmat väldigt flitigt, varit på två bokcirklar, ett boksamtal, fyra konserter, ett museum och så bokrean. En kulturellt godkänd månad helt enkelt. Det enda som inte är godkänt är nivån på löpningen men det var väldigt mycket på jobbet inför och under utvecklingssamtalen så jag var tvungen att skära ner någonstans.

Status utmaningar

Rensa bokhyllan: 2 st. totalt 5 st.
Vidga vyerna: 6 p. totalt 8 p.

Månadens bästa: De fastfrusna
Glädjen över att få dyka in i en ny Elly Griffiths-värld!

Månadens mest efterlängtade: Den ljusnande framtid
Lite sorgligt att säga hejdå till Ellen och vännerna men det blev ett bra slut.

Månadens viktigaste: Bön för Tjernobyl
Så mycket som ryms i denna bok!

Månadens märkligaste: Spricktand
Jag vet fortfarande inte riktigt vad jag tyckte om denna bok.

Lästa böcker februari 2025:

  • De fastfrusna av Elly Griffiths
  • Spricktand av Tanya Tagaq
  • Ellens val: Den ljusnande framtid av Helena Dahlberg
  • Kärlek i Seoul av Sang Young Park
  • Av skuggor märkt av Marianne Cedervall (omläsning)
  • Bön för Tjernobyl av Svetlana Aleksijevitj
  • Därför är jag inte feminist av Jessa Crispin (omläsning)
  • De blodiga händerna av Ingelin & Niclas Angerborn
  • Ramadan och id al-fitr av Sara Khan
  • Nomader – ett liv i rörelse av Kinchoi Lam
  • Makalösa monster av Alexandra Dahlqvist

BÖCKER

Totalt antal lästa böcker: 11
Svenska/engelska: 11 / 0
Fysisk bok/e-bok/ljudbok: 6 / 4 / 0

Barnböcker (0-12): 4
Ungdomsböcker (13+): 0
Fackböcker: 2
Skönlitteratur: 5

Ursprung

Nyinkommet: 0
Hyllvärmare: 2
Bokhylleböcker: 1
Rec.ex: 4
Streamingböcker: 4
Biblioteksböcker: 0
Lånat: 0
Nätböcker: 0

GEOGRAFI

Antal böcker per världsdel:

  • Afrika: 0
  • Asien: 2
  • Europa: 7
  • Nordamerika: 2
  • Sydamerika: 0
  • Oceanien: 0

Antal böcker per land:

  • Belarus: 1
  • Hongkong: 1
  • Kanada: 1
  • Storbritannien: 2
  • Sverige: 4
  • Sydkorea: 1
  • USA: 1

Lämna en kommentar