Månadssummering Februari-Mars 2015

Jag hade visst inte gjort någon månadssummering för februari så vi tar väl två månader i ett svep då! Läsningen är som jag tidigare annonserat starkt åsidosatt pga studier just nu. Det mesta av mitt liv är för den delen åsidosatt, träningen är obefintlig och hemmet skulle väl förfalla om det inte vore för min käre sambos insatser. Det positiva är att det åtminstone känns som att det går bra med examensarbetet. Jag är i princip i fas och jag har genomfört min undersökning.

Den läsning som faktiskt blir av tenderar mestadels att vara ganska lättläst vilket syns i listorna här nedanför. Bäst har nog Lila hibiskus varit medan Vägen var en besvikelse. Jag hade hört så mycket gott om den men fann den lite tråkig helt enkelt. Jenny Jägerfeld blev jag nyfiken på att läsa mer utav, jag gillade språket i hennes novell Paris surprise. Fortfarande blir så gott som allting obloggat och det är jättetråkigt men något jag accepterar just nu. Jag hade en tanke på att läsa om Engelsfors-trilogin på raken för att ha allt i minnet men jag har inte tid till de andra två nu så det får väl vänta. Eftersom jag ändå läste om Cirkeln och såg filmen så sitter handlingen i alla fall lite bättre i minnet nu.

Lästa böcker februari 2015:

  • Vem är du Johanna? av Lin Hallberg
  • Cirkeln (omläsning) av Mats Strandberg och Sara Bergmark Elfgren
  • Lila hibiskus av Chimamanda Ngozi Adichie
  • Sayonara september 3 av Åsa Ekström
  • Sayonara september 2 av Åsa Ekström
  • Sayonara september av Åsa Ekström

Lästa böcker mars 2015:

  • Paris surprise av Jenny Jägerfeld
  • Vägen av Cormac McCarthy
  • Adzerk – den vita hingsten av Lin Hallberg
  • Vi behöver nya namn av NoViolet Bulawayo

Feministiska femman
Lila hibiskus avklarad så 1/5!

Hyllvärmare
Vägen och Paris surprise så nu är jag uppe i hela tre stycken 2015!

BÖCKER

Totalt antal lästa böcker: 10
Svenska/engelska: 10 / 0
Pappersbok /e-bok: 7 / 3
Barn- och ungdomsböcker: 6
Seriealbum: 3
Noveller: 1

FÖRFATTARE

Totalt antal lästa författare: 8
Kvinnor/män: 6 / 2
Levande/döda: 8 / 0
Antal författare jag läste för första gången: 4

GEOGRAFI

Antal böcker per världsdel:

  • Afrika: 2
  • Asien: 0
  • Europa: 7
  • Nordamerika: 1
  • Sydamerika: 0
  • Oceanien: 0

Antal böcker per land:

  • Nigeria: 1
  • Sverige: 7
  • USA: 1
  • Zimbabwe: 1

2 reaktioner på ”Månadssummering Februari-Mars 2015

  1. Jag tycker nästan att Lila hibiskus var för hemsk! Men den är bra, såklart! Av samma författare föredrar jag dock Americanah, som är en av de bästa böcker jag läste förra året. 🙂

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s