Ugglan och bokens Tisdagstrion handlar om att tipsa om tre böcker på veckans tema och att ta del av andra deltagares tips.
Veckans tema: Systrar
Systrar lär det finnas en hel del böcker om och jag kan tänka mig att det är en tacksam relation att skriva om. Här är några av mina favoritböcker om systrar:
Hjärtlinjer av Brit Bennett om de svarta tvillingsystrarna Desiree och Stella där Stella en dag upptäcker att hon är white passing och deras liv tar skilda vägar. Det här är den andra boken jag läst av Bennett och jag kan även rekommendera hennes debut The Mothers.
En halv gul sol av Chimamanda Ngozi Adichie handlar också om tvillingsystrar, Olanna och Kainene, som är olika till sättet och en otrohetsaffär splittrar dem. Framförallt handlar den här boken om Biafrakriget och min recension av den här boken är extremt bristfällig då jag skrev den så pass lång efter läsningen. Men jag minns att jag älskade den.
My Sister, the Serial Killer av Oyinkan Braithwaite är en aningens annorlunda berättelse om Korede och hennes lillasyster Ayoola. Ayoola har en liten egenhet att hon råkar mörda sina pojkvänner i tid och otid. När den snygge läkaren på Koredes jobb blir förtjust i Ayoola känner Korede att han måste räddas. En humoristisk och underhållande bok!
intressant trio, inte läst, tack för tips.
De rekommenderas!
Meh … En halv gul sol har jag ju precis läst. Att jag inte tänkte på den 🤔
Du tänkte ju på andra!
Vad roligt att du tog med En halv gul sol. Visst är det en bra bok!
Ja jag minns tyvärr inte så mycket mer än just att jag älskade den.
En halv gul sol är en strålande roman! de andra har jag inte läst. Hjärtlinjer låter intressant.
Den är bra!
Brit Bennet verkar vara en intressant författare, men jag har aldrig läst henne. En halv gul sol däremot har jag läst. Bra bok.
Ja, jag tycker hon är bra!
Jag älskade En halv gul sol men My Sister, the Serial Killer gjorde mig lite besviken (tyckte den var för skruvad). Hjärtlinjer är ny för mig, låter intressant!
Jag gillade det skruvade!
Hjärtlinjer har jag tänkt läsa, och blir nyfiken på The Mothers också!
Kul! Jag tycker som sagt om bägge.
Den seriemördande syster vill jag läsa om
Jag tyckte den var rolig!
Seriemördaren funderade jag faktiskt på, men valde annat i slutändan. De andra två hade jag däremot inte en tanke på. Tänk att jag har läst alla tre! Det hör inte till vanligheten 🙂
Nej, det är helt otroligt att det finns så många böcker man aldrig läst!