
Välkommen till en liten miniserie i miniserien! Måndagsmikron skapades för de där böckerna jag läste för alltför länge sedan så att jag inte kan ge dem rättvisa recensioner. Nu tänkte jag viga formatet åt de kortare titlarna ur kurslitteraturen som jag inte har så mycket att skriva om alternativt knappt orkar skriva om då vi har pratat så mycket om dem! Det kommer främst röra sig om noveller eller dramatik men också en och annan roman.
Vad handlar den om?
Tintomara är aktris på Operan och uppträder där den natten Gustav III blir skjuten. Samtidigt stjäl/lånar hon ett fint smycke därifrån då hon vill göra sin mor glad (eftersom hennes mor också uppträtt på Operan som ung). Men hennes bror tar smycket och säljer det och Tintomara måste gå under jorden då hon är misstänkt. Hon klär ut sig till pojke och hamnar på landet där hon lär känna två kvinnor och två män och allihopa blir de inblandade i en komplicerad kärlekshärva med Tintomara i mitten. Hon tar sig tillbaka till staden men blir slutligen upptäckt och avrättad. (spoiler alert!)
Vad tyckte jag?
Man säger ibland att Drottningens juvelsmycke räknas som Sveriges första historiska roman. Men jag vet inte om det är riktigt en roman? Den är faktiskt ganska modern på så vis då den blandar berättelsen med dramatik och lyrik. Den låter sig inte helt enkelt genrebestämmas precis som ex. Maggie Nelson Argonauterna eller Tanya Tagaqs Spricktand.
Modern var den också på sin tid då det var poppis under romantiken att just blanda genres så här hej vilt. För mig så fungerar det inte jättebra utan jag tyckte att Drottningens juvelsmycke var ganska jobbig läsning. Det är många personer, många olika stilar, flera olika handlingar och jag hänger inte med på hela resan. Dessutom är det rätt trist språk emellanåt. Alltså trist som i högdraget, svårt, långa meningar och tusen bisatser. Däremot så älskade två av mina kursare boken men vi är alla olika och kanske är inte romantiken för alla? Jag tyckte bättre om hans mer realistiska Det går an.
Förlag: Jag läste boken hos Litteraturbanken
Utläst: 31 oktober 2024
Mitt betyg: 2/5
ett inlägg i serien #måndagsmikron där jag prånglar ut några av mina recensioner med samma innehåll som vanligt men i ett något mindre format
en bok som jag vill läsa om
Där ser man!