Just nu i februari 2026

Kulturkollo har en utmaning – Just nu – där man den första lördagen i månaden helt enkelt delar med sig av vad man läser, tittar och lyssnar på samt njuter av och längtar efter just nu.

Just nu läser jag Färd med mörkrets hjärta efter att ha läst Mörkrets hjärta och jag har lite svårt att se storheten med den sistnämnda men det är kurslitteratur, ska klämma lite mer sådant under helgen. Dessutom läser jag Nedstörtad ängel till en bokcirkel och så några rader i Imorgon fyller jag tjugo innan jag somnar.

Just nu tittar jag på senaste säsongen av I vår herres hage vilken jag tycker är lagom mysig. Älskar Mrs H’s dialekt och James hade gärna fått ha bredare skotska.

Just nu lyssnar jagInte din statsminister. Jag försökte lyssna på Nedstörtad ängel medan jag stickade eftersom jag inte hinner med allt jag måste läsa och dessutom vill sticka så jag tänkte kombinera lite. Men det gick inte, den boken var inte alls bra som ljudbok. Har ju inte plats för något annat i läslistan men fick upp Lunabba som förslag och den är bara drygt två timmar så det skulle väl gå an.

Just nu njuter jag av helg! Och att allt ändå flyter på rätt bra.

Just nu längtar jag efter, sa jag sportlov redan förra månaden? Men så är det!

Titta in hos Kulturkollo för fler Just nu-svar och alla andra som svarar på de här frågorna idag, t.ex. Lotten & Monika!

2 reaktioner på ”Just nu i februari 2026

Lämna en kommentar