Månadssummering juni 2019

I början av månaden gick det ganska bra med läsningen men på senaste veckan har det inte blivit mycket läst. Man kan tycka att sommartid = lästid och det håller jag med om men som jag nog sagt hundra gånger vid det här laget så har jag väldigt många fler hobbies utöver läsningen så då blir det så här ibland!

Jag har haft semester i drygt 1,5 vecka och jag har nog varvat ner en hel del men jag kan fortfarande bli lite stressad över allt jag vill göra. Det har ändå varit en fin månad där jag gjort en hel del saker: jag har gymmat flitigt och faktiskt sprungit lite också (hurra!), jag har varit på Grönan tre gånger och sett Les Big Byrd, Sting (oväntat bra för någon som mig som inte ens är ett fan) och di Leva och jag har varit på tre bokcirkelträffar (och jag hade läst 2,5 bok så det var ganska bra). Med veganbokcirkeln så ”vandrade” vi (jaja, det blev iaf 5 km runt en sjö till sist) och hade knytis-picknick vilket var fantastiskt gott och trevligt! Jag har också hunnit med att träffa en vän som emigrerat till Australien, hängt med en annan vän på Nationalmuseum (ett litet varv bara) och varit på en fin bokafton med Stina Wollter. 

Så att jag ändå läste ut sju böcker var väl inte så illa. Av de böcker jag hade förutsatt mig att läsa i juni så har jag fortfarande kvar den halva bokcirkelboken plus två recex till Barnboksprat vilka jag portionerar ut lite under sommaren. De är faktiskt tre nu. Men jag ska erkänna att jag när jag började skriva det här inlägget insåg att jag missat månadens hyllvärmare så det bar snabbt upp till bokhyllan för att plocka ut den mest snabblästa! Haha, det är verkligen med nöd och näppe jag fixar mina hyllvärmare.

Månadens bästa: Där rinner en älv genom Saivomuotka by
Till sist läste jag den och vilken liten pärla sen! Precis min typ av bok med ett stillsamt berättande och karaktärscentrerat. Rekommenderas!

Månadens mest inspirerande: Vild
Alla i bokcirkeln ville bara ut och vandra direkt efter att vi läst denna! Och då beskriver Cheryl inte direkt vandringen som en dans på rosor.

Månadens sommarbok: Ett frågetecken är ett halvt hjärta
En fin och underhållande bok som passar perfekt att läsa i hängmattan eller fåtöljen.

Lästa böcker juni 2019:

BÖCKER

Totalt antal lästa böcker: 7
Svenska/engelska: 7 / 0
Pappersbok/e-bok/ljudbok: 5 / 2 / 0

Romaner: 4
Barnböcker (0-12): 2
Ungdomsböcker (13+): 0
Fackböcker: 0
Seriealbum: 1
Noveller: 0
Novellsamlingar: 0
Pjäser: 0
Diktsamlingar: 0

Ursprung

Hyllvärmare: 1
Bokhylleböcker: 0
Biblioteksböcker: 2
Lånat: 1
Nyinkommet: 1
Rec.ex: 2

FÖRFATTARE

Totalt antal lästa författare: 7
Kvinnor/män: 6 /1
Levande/döda: 7 / 0
Antal författare jag läste för första gången: 6

GEOGRAFI

Antal böcker per världsdel:

  • Afrika: 0
  • Asien: 1
  • Europa: 4
  • Nordamerika: 2
  • Sydamerika: 0
  • Oceanien: 0

Antal böcker per land:

  • Kina: 1
  • Sverige: 4
  • USA: 2

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s