Hett i hyllan: För in de döda

hettihyllanBokdivisionen hakar på Monikas inläggsserie Hett i hyllan där man bekänner sina heta synder i form av hyllvärmare!

I januari 2013 införskaffade jag Wolf Hall eftersom vi skulle läsa den i bokcirkeln vilket jag dock aldrig gjorde. Fyra år sedan, mars 2017, såg jag För in de döda på bokrean på nätet och slog till. Försent insåg jag att jag hade Wolf Hall på engelska och nu köpte denna på svenska; jag brukar föredra att läsa serier/trilogier på samma språk. Jaja, den dagen jag faktiskt börjar läsa på Wolf Hall kan jag ju fundera närmare på det problemet.

Jag brukar gilla brittisk historia så egentligen borde jag ha börjat på dessa för länge sedan men mitt undermedvetna kanske väntar tills sista delen är ute så jag kan köra alla på en gång?

 

6 reaktioner på ”Hett i hyllan: För in de döda

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s