Juni blev inte alls vad jag tänkt mig i läsväg. Jag vet inte riktigt varför men jag blev på något vis urlakad av universitetskursen jag läste och jag har inte alls varit lässugen. Inte blev det bättre av fotbolls-EM heller. Jag är på riktigt inte alls särskilt sportintresserad men det är något visst med de här fotbollsmästerskapen på somrarna. De är liksom lagom jobbiga att slötitta på medan man återhämtar sig efter terminen. Men läsa till fotboll går ju rakt inte, istället har jag åtminstone virkat lite mer på min ev. tröja to be. Nu känns det faktiskt lite skönt att Sverige åkte ur (även om jag har tittat på nästan ALLA matcher) och jag hoppas att juli ska gå mer i läsandets tecken.
Det finns såklart en möjlighet att jag dödar min läslust lite i och med alla mina egenpåtagna läslistor men jag vet inte, jag gillar mål och riktlinjer också. När många andra tänker ”tjoho, semester nu ska jag slappa och läsa deckare” så brukar jag känna att nu har jag äntligen tid och ork att träna mer, att läsa mer seriöst och att dra igång allsköns projekt. Vila gör man ju ändå eftersom man inte behöver jobba.
En annan sak som legat nere i juni är bloggandet och instagrammandet, jag har inte orkat recensera och så har jag läst mest e-böcker också och de blir inte så snygga på Insta. Men jag känner mig lite pepp nu och har kanske vilat ut tillräckligt för att dra igång lite. Det blev en väldigt odiversifierad läsning denna månad med fyra svenska böcker av fem men det blir lätt så när man är trött. Positivt är dock att jag lyckats hitta tillbaka till den klassiska redigeraren här på WordPress! Vet inte om de släppt på den igen men tar jag en lite småkrånglig omväg så kan jag i alla fall skriva och redigera i klassiska läget. Härligt!
Månadens bästa: Ditt liv och mitt
Min första Majgullbok men absolut inte min sista. Den var väl läsvärd men innehöll en rad hemskheter.
Månadens mest intressanta: Brännässlornas drottning
Annorlunda skriven men fascinerande på något vis.
Lästa böcker juni 2021:
- Som daggen stilla kysst av Marianne Cedervall
- När sista strofen klingat ut av Marianne Cedervall
- Glaskupan av Sylvia Plath
- Brännässlornas drottning av Jeanette Bäfverfeldt
- Ditt liv och mitt av Majgull Axelsson
BÖCKER
Totalt antal lästa böcker: 5
Svenska/engelska: 5 / 0
Fysisk bok/e-bok/ljudbok: 1 / 4 / 0
Skönlitteratur: 5
Barnböcker (0-12): 0
Ungdomsböcker (13+): 0
Fackböcker: 0
Ursprung
Hyllvärmare: 0
Bokhylleböcker: 1
Nyinkommet: 0
Rec.ex: 1
Biblioteksböcker: 0
Streamingböcker: 3
Radioföljetong: 0
Lånat: 0
FÖRFATTARE
Totalt antal lästa författare: 4
Kvinnor/män/icke-binära: 4 / 0 / 0
Antal författare jag läste för första gången: 2
GEOGRAFI
Antal böcker per världsdel:
- Afrika: 0
- Asien: 0
- Europa: 4
- Nordamerika: 1
- Sydamerika: 0
- Oceanien: 0
Antal böcker per land:
- Sverige: 4
- USA: 1