Bokdivisionen är tillbaka för att haka på Monikas härliga inläggsserie Hett i hyllan där man bekänner sina heta synder i form av hyllvärmare! Sista boken jag skrev om, senast jag var med, var införskaffad i december 2020 så nu har jag hunnit samla på mig några nya böcker under 2021 och 2022.
Den här fick jag ärva av sambon i januari 2021 eftersom vi båda gillar Franska trion. De var ett sådant där band som började dyka upp på Spotify efter att skivan vi lyssnat till var slut. I början kände jag bara ”åh herregud vad ÄR detta” men sedan växte de långsamt på mig och nu älskar jag dem! Jag kan verkligen rekommendera att se dem live vilket jag gjorde senast i december. Deras nya trummis (efter att den förre tragiskt gick bort alldeles för tidigt) skiner som en sol av glädje på spelningarna och är en fröjd att se. Alla tre är för den delen galet skickliga musiker. Den här boken är en blandning av deras texter och Matti Ollikainens egen berättelse om sitt liv.

Franska trion har jag aldrig hört talas om tidigare. Måste googla.
De är lite säregna!
Hm, nu måste jag verkligen kolla upp Franska trion!
Observera att de kräver en tillvänjningsperiod! 😊
Franska trion … jag är ganska säker på att de under en period var husband på På spåret. Det är väl det enda jag känner till om dem 🙂
Jag är en av få som inte tittar på det så just det har jag inte koll på. 😊