Jakten

Jag inledde semestern med Kolonin och hade nog inte tänkt läsa uppföljaren Jakten riktigt ännu men så råkade jag, troligen, få en liten hjärnskakning och då var det skönt med något enkelt att läsa. Då det här är en uppföljare får du vara beredd på spoilers om du läser vidare.

I Jakten fortsätter vi att följa Lisa och kolonin på Strömsö vilken nu växt betydligt vilket också betyder inre slitningar. Vi får även en  liten sneakpeak bakom kulisserna hos Värmdös Arbetarkommun och Ljusets barn. Lukas försöker att ta sig ifrån de senare medan vi lär känna tre nya karaktärer vilka letar efter en koloni för smittade, om den nu finns på riktigt och inte bara är en sägen.

På baksidan av Jakten står det att det är en fristående fortsättning men jag tycker absolut att du ska läsa Kolonin först då du får hela bakgrunden klar för dig. Det är intressant att följa karaktärerna och jag kan inte annat än att tycka synd om Lukas som har en nedrans otur hela tiden. Det handlar mycket om tillit/svek i den här boken och jag kan tänka mig att det inte är helt lätt att veta vem du kan lite på i apokalypsens eftermäle. Lisa själv påminner lite om Rick Grimes då hon inte är en alltigenom helylleperson själv. Och det tror jag ingen heller kan riktigt vara i en sådan här typ av värld då det är äta eller ätas som gäller. Det ska bli spännande att läsa vidare i serien och se hur allt utvecklar sig!

Förlag: Lind & Co
Utläst: 25 juli 2023
Mitt betyg: 4/5

Lämna en kommentar