En smakebit på søndag: Himmel över Alaska

Den norska bokbloggen Betraktninger håller i En smakebit på søndag där bokbloggare varje söndag uppmanas att välja ett stycke ur en bok de läser just nu för att väcka nyfikenhet och intresse för den. Ett trevligt söndagsnöje!

Första arbetsveckan är avklarad och det har gått riktigt bra men det känns redan som jag jobbat i typ tre veckor. Träningen har rullat på och jag hade sista träffen med PT:n som jag haft under de senaste tre månaderna. Hon går en utbildning och jag var en av hennes försökskaniner. Jag ville maxa i bänk och klarade inte riktigt det mål vi satt upp men så har det varit en del sjukdomar och annat under perioden. Jag är nöjd och taggad att köra vidare och som den loner jag är ska det bli skönt att få träna ensam igen.

På läsfronten småläser jag fortfarande i Systrarna varje dag och jag läste ju ut Himmel över Alaska i fredags (och skrev om den här på bloggen igår) men då jag ännu inte börjat på någon ny bok så får det bli en smakbit från den ändå. Strax ska jag ut på långpass och efter det börjar jag nog på Ett rum med utsikt som är nästa bokcirkelbok. Igår läste jag annars allt inför första veckan på litteraturvetenskapen och det gick bra fram tills jag kom till ett kapitel om lyrikanalys. Haha, jag hoppas att det blir klarare efter veckans föreläsning.

”Bara titta på det” sa pappa och svepte runt med handen. Alla tre vände ryggen mot stugan och blickade ut över havet. ”Där har vi Otter Cove.”

Så här sent på eftermiddagen tycktes halvön och havet lysas upp av en inre glöd, so ett förtrollat sagoland. Leni hade aldrig någonsin sett så klara färger. Vågorna som  slog mot strandens klapperstenar lämnade efter sig en gnistrande beläggning. På andra sidan viken såg hon berg vars fot hade en frodigt djupt lilafärgad ton medan topparna lyste kritvita.

18 reaktioner på ”En smakebit på søndag: Himmel över Alaska

  1. Profilbild för Paula Merio Paula Merio

    Jag har bara läst en bok av författaren och det var över tjugo år sedan! Den här titeln har jag på min läslista, men det verkar omöjligt att komma fram till den då listan hela tiden fylls på. Systrarna lyssnar jag på, hade knappast orka ta mig igenom den i bokform. Tack för smakbit

      1. Profilbild för Paula Merio Paula Merio

        ja den är inte svår på något vis, men boken måste vara rätt tung. Jag läser mest i sängen och där vill jag inte ha några tegelstenar!

Lämna en kommentar