Månadssummering augusti 2018

Augusti inleddes strålande med världens läsflyt och jag läste ut fyra böcker på typ sex dagar! Därefter började jag jobba, på ett nytt jobb, och det tog mig två veckor att läsa ut den sista boken. Inte alls för att den var dålig, den var tvärtom väldigt bra, men pga att jag bara läste på väg till jobbet, vilket är 13 minuters resväg. På hemvägen och på kvällarna orkade jag oftast inte läsa… Nu har jag jobbat tre veckor och hoppas att jag ska komma igång bättre med läsningen igen men det kanske tar ett tag till. 

Annars var jag i fjällen förra helgen och sprang en halvmara vilket var fantastiskt vackert men det medförde att jag bröt min bloggstreak vilket det i och för sig var värt! Se själva:

Augusti blev en all ladies month, med bara länder på S och fyra av böckerna lästes på Letton. Jag tänkte att den skulle invigas ordentligt! Jag tror att Sydkorea var ett nytt land för mig, måste nog se över min lästa länder-inventering. Det fanns sju böcker på min läsplaneringslista i början av månaden, utav dessa läste jag faktiskt fyra st, har påbörjat två samt läst en extrabok i form av ett akut inkommet rec.ex. Så även om inte planen följdes till punkt och pricka är jag hyfsat nöjd. Den största missen var att jag inte läste ut Alma Whittakers betydelsefulla upptäckter som ju var månadens hyllvärmare men jag kände mig tvungen att prioritera rec.exet.

Månadens bästa: Stockholmspesten
Månadens jag-hade-nog-förväntat-mig-mer: Vegetarianen

Lästa böcker augusti 2018:

  • Stockholmspesten av Sofia Albertsson
  • Vegetarianen av Han Kang
  • Rich boy av Caroline Ringskog Noli-Ferrada
  • Janusstenen av Elly Griffiths
  • Blixtra, spraka, blända! av Jenny Jägerfeld

BÖCKER

Totalt antal lästa böcker: 5
Svenska/engelska: 5 / 0
Pappersbok/e-bok: 1 / 4
Barn- och ungdomsböcker: 0
Fackböcker: 0
Noveller: 0

Ursprung

Nyinkommet: 1
Bokhylleböcker: 1
Hyllvärmare: 0
Biblioteksböcker: 3

FÖRFATTARE

Totalt antal lästa författare: 5
Kvinnor/män: 5 /0
Levande/döda: 5 / 0
Antal författare jag läste för första gången: 3

GEOGRAFI

Antal böcker per världsdel:

  • Afrika: 0
  • Asien: 1
  • Europa: 4
  • Nordamerika: 0
  • Sydamerika: 0
  • Oceanien: 0

Antal böcker per land:

  • Storbritannien: 1
  • Sverige: 3
  • Sydkorea: 1

En reaktion på ”Månadssummering augusti 2018

  1. Pingback: Wet hand from the volcano, sobers your skin |

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s