Varför läste jag den?
Den som följt mig ett tag vet kanske att jag inte är så jätteförtjust i deckare även om jag har hittat ett par jag gillar allt eftersom åren går. Den här boken fick jag i julklapp av någon, minns inte vem men gissar på någon av svärföräldrarna. Det som alltid är skönt när jul- & födelsedagshelgen är över är att lägga mig och vila en stund och gärna läsa något lättsmält. Där platsade denna bok in.
Vad handlar den om?
En kommissarie som ska lösa ett fall.
Vad tyckte jag?
Jag gav den en trea så si så där antar jag. Nu när jag tänker på den så minns jag nog slutscenen om jag inte blandar ihop mina deckare men jag är inte sugen på att läsa fler Kepler.
Utläst: 26 december 2016
Mitt betyg: 3/5
ett inlägg i serien #måndagsmikron där jag prånglar ut mina släpande recensioner med samma innehåll som vanligt men i ett något mindre format