Frälsarkransen

Precis som jag skrev om Säfstrand häromdagen så har jag slukat alla Ohlssons böcker om Strindberg sedan första delen kom ut. Däremot har jag bara läst någon enstaka titel av hennes tidigare vilket beror på att jag inte är särskilt förtjust i vanliga deckare men en dag i framtiden kanske jag testar någon för jag är väldigt förtjust i hennes sätt att skriva. Eftersom det här är en serie får du vara beredd på spoilers om du läser vidare.

I den här delen är vi i slutet av sommaren och det vankas kräftskivor på Hovenäset. I sista sekund blir August och Marias fest avblåst då ett förgiftat äldre par hittas. Vem kan ha vilja gjort dem illa och varför? Maria måste såklart rodda i det här tillsammans med Ray-Ray men det verkar som att hennes bästa kollega döljer något? Hemligheterna hopar sig när det också verkar som att August familj härbärgerar dylika.

Deckarintrigen tätnar definitivt men det som gör det läsligt för mig är mixen av härlig västkustmiljö, sympatiska karaktärer (ja t.o.m. du Gunnar), Augusts generösa bakande och second hand-butik. Det finns grova brott, ja, men de beskrivs inte i minsta smaskiga detalj och karaktärerna är levande och inte bara några pappfigurer som ska lösa eller utsättas för brott.

Ohlsson håller spänningen uppe genom hela boken och lämnar oss med en hel del olästa trådar vilka vi såklart kommer att få uppnystade i någon annan del längre fram. Som vanligt längtar jag redan efter nästa bok om denne trevlige man och det söta lilla Hovenäset.

Förlag: Bokförlaget Forum
Utläst: 4 september 2024
Mitt betyg: 4/5

Lämna en kommentar