Boksamlaren

Efter att jag lyssnat klart på Döda kvinnor förlåter inte så pånyttföddes mitt ljudboksintresse och jag letade efter något trivsamt att lyssna på. Kom på att jag varit nyfiken på denna och letade fram den.

Jossan är 23 år och har stuckit till Stockholm där hon jobbar som en servitris på ett sunkhak. En dag får hon en kallelse till en bouppteckning och det visar sig att hon fått ärva en man som hon vagt känner igen som en gäst från restaurangen. Han har efterlämnat ett tjockt brev som förklarar varför just hon fått ärva men Jossan lyckas förlägga brevet och får försöka luska på egen hand. Hon får blanda annat ärva hans lägenhet och skulle kanske kunna hitta ledtrådar där, bara det att mannen typ var hoarder och det svämmar över av böcker och papper i lägenheten. Som tur är får Jossan hjälp av både mannen från begravningsbyrån och Dante, en schysst kille på ett antikvariat, i sitt sökande efter sanningen.

Som bokälskare är det svårt att inte vilja läsa en bok som innehåller orden bok/bokhandel etc. och jag blir inte besviken på Boksamlaren. Förutom tonvis med böcker så handlar det om kärlek till litteraturen och en och annan klassiker namedroppas (varför har jag t.ex. inte läst Unga kvinnor?). Det är första gången jag läser Camilla Davidsson och jag tycker väldigt mycket om boken. Förutom böcker så innehåller den en av mina favoritsaker sedan barnsben att läsa om: ung kvinna städar upp ruckel och gör det till sitt eget (hej Djuren på Ödegården).

Boken är både lättsam och tung och innehåller starka karaktärer som oftast är trevliga men det finns också ett och annat kräk. Det skapas många fina relationer av olika slag och Dante är en riktig überkompis som alla borde ha. Jossan genomgår en fin personlig utveckling och jag älskar hur hon efter ca halva boken blir Josefine. Jag lyssnade på boken och Charlotta Jonsson gjorde ett riktigt bra jobb. Vad rekommenderar du mer ur Davidssons bibliografi?

Förlag: Printz Publishing (2025)
Utläst: 27 mars 2025
Mitt betyg: 4/5

En reaktion på ”Boksamlaren

  1. Pingback: Kvinnorna på Weyward Cottage – Bokdivisionen

Lämna en kommentar