
OK, ok, jag går på Monikas linje. Jag tar inte med Proust för juli även om jag läste det mesta av den då. Det är väl ändå utlästa böcker jag redovisar här. Vilket betyder att jag landar på blygsamma två romaner! Jag tror det var lite samma förra året medan jag läser mer i juni. Det är väl så mycket annat som ska göras i juli?
I år har vi bl.a. fått toaletten renoverad och haft hantverkare här till och från under tre veckor då vi också fick gå till en annan lägenhet för att kissa. Men bara dagtid tack och lov. Jag har sprungit & gymmat varje vecka, paddlat en gång, skjutit pilbåge två-tre gånger, haft litet 50-årskalas för sambon, stickat, förberett mammas lägenhet på demensboendet som hon flyttade in i, varit på sju konserter, vandrat 45 km på Sörmlandsleden och åkt på en roadtrip.
Sen har jag då som sagt läst en del i Proust men hann inte läsa ut den och läste också lite mer i Svart historia som jag påbörjade i juni men det blev väldigt lite. En anledning till mindre läsning är att vi kollat på Twin Peaks de flesta hemmakvällar. Och det var SÅ kul! En annan är att vi behövde städa en hel del innan renoveringen så att det skulle bli lättare att damma efteråt då vi städade ännu mer. Jag har t.o.m. dammat kryddburkarna, bara så att ni förstår nivån på hur städningen har sett ut. Vi ville helt enkelt bli av med byggdammet!
Jag har förvisso läst sju barnböcker också då jag tänkte att jag skulle ta tag lite i barnboksberget jag har hemma. En del är recex som jag inte riktigt orkade skriva om under vårterminen när jag pluggade men en del är oombedda friex som jag ändå tänkte att det kunde vara kul att skriva om. Jag gick ut starkt och tänkte att jag skulle läsa och skriva om en om dagen typ men sen blev det inte så.
Status utmaningar
Rensa bokhyllan: 2 st. totalt 2 st.
Vidga vyerna: 1 p. totalt 1 p.
Månadens bästa: Sameproblemet
Alltså, vilken bok! Läs!
Lästa böcker juli 2026:
- Trädet under jorden av Kristina Sigunsdotter
- Högt över hindren av Jenny Bicho
- Vi går och röstar av Steve Nyberg
- Diskot av Maria Bermann & Frida Leksell
- Sameproblemet av Kathrine Nedrejord
- Det stulna guldägget av Jo Salmson
- Godismysteriet på Flamsendalskolan av Gabi Frödén
- Vem ska rädda Moses? av Ingrid Olsson
- Fjollornas fest av Jonas Gardell
BÖCKER
Totalt antal lästa böcker: 9
Svenska/engelska: 9 / 0
Fysisk bok/e-bok/ljudbok: 9 / 0 / 0
Barnböcker (0-12): 7
Ungdomsböcker (13+): 0
Fackböcker: 0
Skönlitteratur: 2
Ursprung
Nyinkommet: 1
Hyllvärmare: 1
Bokhylleböcker: 0
Rec.ex: 7
Streamingböcker: 0
Biblioteksböcker: 0
Lånat: 0
Nätböcker: 0
GEOGRAFI
Antal böcker per världsdel:
- Afrika: 0
- Asien: 0
- Europa: 9
- Nordamerika: 0
- Sydamerika: 0
- Oceanien: 0
Antal böcker per land:
- Norge/Sápmi: 1
- Sverige: 8
Jag brukar gilla Jonas Gardell, men Fjollornas fest har jag hört en del inte så bra saker om. Var den bra?
Jag har ju ledsnat på honom nån gång när Torka… kom men hade fått denna så gav den en chans. Den var ok men andra delen är rätt obehaglig. Men jag tänker att den är lite utav ett historiedokument över dessa parkvandrande ”fjollors” historier.