
Varför läste jag den?
kurslitteratur
Vad handlar den om?
Som ni vill ha det (eller Som ni behagar / As you like it) handlar om Rosalind som anklagas av sin farbror hertigen för att vara en förrädare (fastän han själv är skurken) och hon landsförvisas. Tillsammans med sin bästis drar hon till Ardennerskogen i Frankrike där hon låtsas vara en man vid namn Ganymedes.
Även Orlando är förvisad från sitt hem och uppehåller sig i skogen. Han är förälskad i Rosalind och hon retar honom i Ganymedes skepnad för att testa om han är kär på riktigt och hon spelar Rosalind för att han ska öva på sin kärlek. Alltså sedvanlig Shakespearekomik med förväxlingar. Därutöver finns såklart en massa bihistorier och fler karaktärer. Känt citat: ”All the world’s a stage”.
Vad tyckte jag?
Jo men jag gillade den här helt ok. Jag skrev om Rosalind i min hemtenta och jämförde henne med Antigone. Rosalind är tuff och talför och hon driver med mansnormen även om allt som vanligt återgår till det normala (könsstereotypiska) när hon gifter sig med Orlando på slutet.
Förlag: Ordfront förlag (2016, org. 1623)
Översättning: Göran O. Eriksson
Utläst: 22 december 2025
Mitt betyg: 3/5
ett inlägg i serien #måndagsmikron där jag prånglar ut några av mina recensioner med samma innehåll som vanligt men i ett något mindre format