Titel: Hjärta av jazz
Författare: Sara Lövestam
Förlag: Pocketförlaget
Sidantal: 296
Utgivningsår: 2014 (Originalupplaga: 2013)
Utläst: 12 mars 2014
Mitt betyg: 4/5
Jag har väntat på pocketvarianten av denna och hade kanske tänkt att vänta lite till med tanke på allt oläst i hyllan men så fick sonen en bok han redan hade i födelsedagspresent och när vi besökte bokhandeln för att byta den hittade han ingenting han ville ha! (Han hade precis fått fem efterlängtade böcker i present) Den förbarmande modern erbjöd sig då att byta till sig en bok och istället fick sonen handla för motsvarande summa på BR.
Steffi är 15 år och går i 9:an i orten Björke i Värmland. Hon är mobbad av klasskamraterna och söker sin tillflykt till Povel Ramel och sitt egna musicerande. Hon drömmer om att komma in på musikgymnasium i Stockholm för att komma bort från skiten och få starta om. Alvar är 90+ och bor på servicehemmet i Björke. Han har varit jazzbasist och drog själv till Stockholm som 17-åring. En dag när Steffi går förbi spelar han Povel Ramel för öppet fönster med följden att en vänskap uppstår emellan de två musikälskarna.
Det är inte lätt att ge en rättvis bedömning efter att ha läst mästerverket Tillbaka till henne och jag tycker att det här är bra, men tyvärr inte lika bra. Det är en slags feelgood-historia (mobbningen till trots) som lämnar en med en positiv och skön känsla när läsningen är avslutad. Jag klämde hela boken på en sjukdag vilket var precis vad jag behövde. Lövestam lyckas som alltid bygga upp en fantastisk närvarokänsla och jag sätter mig med lätthet in i Steffis och Alvars upplevelser. Kanske hade jag velat ha lite mer av Steffis historia och boken hade gärna kunnat vara lite längre men å andra sidan så blev det nu just en härlig liten lagom lässtund.
”Steffi är 15 år och går i 9:an i orten **** i ******. Hon är mobbad av klasskamraterna och söker sin tillflykt till *******och sitt egna musicerande. Hon drömmer om att komma in på musikgymnasium i ******* för att komma bort från skiten och få starta om. ”
Nu låter det som mig! :O Steffi är till och med ett utav mina smeknamn! (Heter Stefanie….)
MÅSTE läsa boken nu!
Tråkigt om du känner att du har skit du behöver komma bort ifrån men läs den absolut! Sara är en fantastisk författare!
Skit har vi nog alla varit med om att ta och ha hand om! Nu är det trots allt 10 år sedan jag var i den sitsen som beskrivs i boken, men känner igen den allt för väl!
Jodå, mer eller mindre av den varan har alla men bäst är det om skiten består av dammråttor. 🙂